სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაცია

საქართველოს ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში - აბაშის, ზუგდიდის, მარტვილის, მესტიის,
სენაკის, ჩხოროწყუს, წალენჯიხის, ხობის მუნიციპალიტეტებსა და თვითმმართველ ქალაქ ფოთში

ზუგდიდიფოთიმარტვილიხობიწალენჯიხაჩხოროწყუაბაშასენაკიმესტიარეგიონის განვითარების სტრატეგია 2014-2021სამოქმედო გეგმაანგარიშები

სპორტი

რეგიონში მოქმედებს 5  სპორტული კომპლექსი და 20 სასპორტო სკოლა, სადაც ფუნქციონირებს ფეხბურთის, მძლეოსნობის, ჭიდაობის, ჭადრაკის, შაშის, კალათბურთის, აღმოსავლური ორთაბრძოლების, ძიუდოს, ცხენოსნობის, ჩოგბურთის, ბალახის ჰოკეის, რაგბის სექციები. გარდა ამისა, რეგიონში მოქმედებს 3 საჭადრაკო სკოლა.  სამეგრელო-ზემო სვანეთში ჩამოყალიბებულია რეგიონული სპორტული ფედერაციები.

საქართველოს საფეხბურთო ჩემპიონატის უმაღლეს ლიგაში ასპარეზობენ რეგიონის კლუბები - ხობის ქალთა გუნდი  „კოლხეთი“ I ლიგაში, ზუგდიდის „ზუგდიდი“ II  ლიგაში.

 

 

 

რეგიონი გამოირჩევა სპორტული წარმატებებით;

საქართველოს , ოლიმპიური, ევროპის და მსოფლიო   ჩემპიონები  სამეგრელო ზემო სვანეთიდან 

ირაკლი ჩხეიძე- მსოფლიო ჩემპიონი ძალოსნობაში 2019 წელი (ფიჯი)

გიორგი ჩხეიძე-მსოფლიო ჩემპიონი ძალოსნობაში 2016 წელი (თბილისი)

გოგა ჩხეიძე-ევროპის ჩემპიონი 2018 წელი (პოლონეთი)

დავით ქირია- სამგზის მსოფლიო ჩემპიონი კიკბოქსინგში

 გოგიტა არქანია-მსოფლიო ჩემპიონი შოტოკან კარატე დო 2018 წელი (იაპონია).

 ბესარიონ ბერულავა-ევროპისა და მსოფლიო ჩემპიონი, სამბო 2018 წელი (ბულგარეთი).

 გოჩა გორდულავა- ევროპის ჩემპიონი. კრივი 2019 წელი (უნგრეთი).

 გურამ ვეკუა- ევროპის ჩემპიონი. ძალოსნობა 2019 წელი (ისრაელი).

ლუკა მანია-ევროპის ვიცე  ჩემპიონი, შოტოკან კარატე დო 2019 წელი (უნგრეთი).

ლიზი ღურწკაია-საქართველოს ჩემპიონი, კარატე 2019 წელი (თბილისი).

დიმიტრი კვარაცხელია -საქართველოს ჩემპიონი , კიკბოქსინგი 2019 წელი (თბილისი).

ლუკა პაპავა -საქართველოს  და ევროპის   ოთხგზის ჩემპიონი, კიკბოქსინგი 2015, 2016 , 2017, 2019 წლები . 

ნიკა ბაღიშვილი-საქართველოს ოთხგზის ჩემპიონი ,  უშუ-სანდა 2016, 2017, 2018, 2019 წლები (თბილისი).

პაატა ფუტკარაია-საქართველოს  შვიდგზის ჩემპიონი, უშუ სანდა 2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019 წლები (თბილისი).

 რამაზი სილაგავა-საქართველოს  ოთგზის ჩემპიონი ,ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა 2017,2018,2019,2021 წლები (თბილისი).

მანანა მიქაძე-საქართველოს სამგზის ჩემპიონი, მძლეოსნობა (ბირთვის კვრა) 2017,2018,2019 წლები (თბილისი.)

გიორგი ჩხიკვაძე-საქართველოს ორგზის ჩემპიონი, ბერძნულ -რომაული ჭიდაობა 2016 – 2018 წლები ( ქ. თბილისი).

ელგუჯა ჩემია-მსოფლიო  ჩემპიონი, შოტოკან კარატე დო -კატა 2016 წელი (ქ. ბათუმი).

გია ლატარია-საქართველოს ჩემპიონი, შოტოკან კარატე დო-კუმიტე 2016 წელი (ქ. ბათუმი).

 ლუკა ოჩიგავა-საქართველოს ჩემპიონი, ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა 2017 წელი (ქ. ქუთაისი).

საჩინო დავითაია -საქართველოს ორგზის ჩემპიონი, ბერძნულ -რომაული ჭიდაობა, 2017-2019 წლები ( ქ. თბილისი).

ქართლოს ოჩიგავა-მსოფლიო ჩემპიონი, გრეპლინგში  2018 წელი (მილანი იტალია).

ლუკა წულეისკირი-საქართველოს ჩემპიონი,კრივი 2019 წელი( ზესტაფონი).

გიორგი კუპრეიშვილი -საქართველოს ჩემპიონი, კრივი 2019 წელი (ქ. თბილისი).

ნანა ფუტკარაძე-საქართველოს ჩემპიონი, ტაეკვანდო 2019 წელი (ქ. თბილისი).

ირაკლი ჩიქობავა- საქართველოს ჩემპიონი უმცროს ასაკში , ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა 2020 წელი  (გურჯაანი).

 ელგუჯა გვასალია საქართველოს ჩემპიონი ვეტერანთა შორის , ძიუდო 2020 წელი (ქ. თბილისი).

მამუკა წურწუმია-მსოფლიო ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2018 წელი ( ლოს ანჯელესი).

სალომე ლაშხია - მსოფლიო ჩემპიონი, კარატე დო 2014, 2015, 2016, 2018, 2109 წლები ( თურქეთი, თბილისი, თურქეთი, აზერბაიჯანი).

ბაჩანა ხორავა – ევროპის ჩემპიონი იუნიორთა შორის (სიგრძეზე ხტომა, სირბილი)

2010 წ (მოსკოვი),ალიევის თასის მფლობელი 2011–2012წ (ბაქო), 2106 წელი (ბაქო).

დიმიტრი ცირგაია - მსოფლიო ჩემპიონი, კარატე დო 2015-2016 წლები (თბილისი).

ცოტნე სორდია - სააქართველოს ჩემპიონი, კარატე დო 2018 წელი (ბაქო).

ვილენი გაბრავა  - მსოფლიო ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2015 წელი (კუალა ლუმპური, მალაიზია).

ნუგზარი წურწუმია -  ევროპისა და საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, ბერძნულ - რომაული ჭიდაობა 2016, 2017, 2018, 2019 წლები (სტამბული -  თურქეთი, სოფია - ბულგარეთი, ყაზახეთი, სერბეთი, საქართველო - თბილისი).  

საბა დანელია - ევროპის ორგზის ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2019 წელი (საბერძნეთი, რუმინეთი).

საბა ლატარია - ევროპის ორგზის ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2019 წელი (საბერძნეთი, რუმინეთი).  

დათუნა ჟიშკარიანი - მსოფლიო ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2019 წელი (რუმინეთი).

გულადი ბუკია - მსოფლიო ჩემპიონი, მკლავჭიდი 2019 წელი (რუმინეთი).

ჯონი ხეცურიანი - საქართველოს ჩემპიონი, ბერძნულ რომაული ჭიდაობა 2020 წელი (საქართველო-ქუთაისი).

მიშიკო ალექსანდრია - საქართველოს ჩემპიონი, ბერძნულ რომაული ჭიდაობა 2020 წელი (საქართველო-ქუთაისი).

გიორგი ახალაია - საქართველოს ჩემპიონი, კრივი 2020 წელი (საქართველო-ქუთაისი).

გიგა ცანავა - საქართველოს ჩემპიონი, კრივი 2020 წელი (საქართველო-ქუთაისი).

ლუკა გულუა - საქართველოს ჩემპიონი, მძლეოსნობა 2020 წელი (საქართველო-თბილისი).

სანდრო ჟორჟოლიანი-საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2016, 2018, 2019 წლები (მესტია -ჰაწვალი, ბაკურიანი).

ბესარიონ ჯაფარიძე - საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2016, 2017, 2018, 2019 წლები (მესტია -ჰაწვალი, გუდაური, ბაკურიანი).

გალაქტიონ ჯაფარიძე - საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2016, 2107, 2018, 2019 წლები (მესტია -ჰაწვალი, გუდაური, ბაკურიანი).

ფატი იოსელიანი - საქართველოს ორგზის ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2016, 2017 წლები (ლენტეხი, თბილისი).

მარი ქურდიანი - საქართველოს ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2016 წელი (მესტია).

მარი გურგულიანი - საქართველოს ჩემპიონი, ძიუდო 2017 წელი (თბილისი).

ბერდია მერლანი - საქართველოს ორგზის ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2017, 2018 წელი (თბილისი, ლენტეხი).

ირაკლი არღვლიანი - საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2017, 2018, 2019 2020 (ბაკურიანი, მესტია - ჰაწვალი).

დავით გირგვლიანი -  საქართველოს ჩემპიონი, ძიუდო 2018 წელი (თბილისი).

ბექა წერედიანი - საქართველოს ჩემპიონი, კრივი  2018 წელი (ზესტაფონი).

ლაშა ხერგიანი - საქართველოს ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2018 წელი (ლენტეხი).

ნიკა იოსელიანი - საქართველოს ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2018 წელი (ლენტეხი).

მარი გიგანი - საქართველოს ჩემპიონი, მეკლდეურობა 2018 წელი (ლენტეხი).

მიხეილ ჩართოლანი - საქართველოს ორგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2018, 2019 წლები (ბაკურიანი).

მარი ნავერიანი - საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2018, 2019, 2020 წლები (მესტია -ჰაწვალი,  ბაკურიანი).

გიორგი გულედანი - საქართველოს  ორგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2019, 2020 წლები (მესტია -ჰაწვალი,  ბაკურიანი).

მარიამ ჯაფარიძე - საქართველოს  ორგზის ჩემპიონი, სამთო სათხილამურო 2019, 2020 წლები (მესტია -ჰაწვალი,  ბაკურიანი)

 

ანი ჭანტურია- საქართველოს ჩემპიონი, ჭადრაკი, 2016 წელი (ქ. თბილისი)

კახაბერ კიზირია-საქართველოს ჩემპიონი, ჭადრაკი, 2016 წელი (ქ. თბილისი)

ელიზბარ თურქია-საქართველოს ოთხგზის  ჩემპიონი, ჭიდაობა სამბო , 2016,2017, 2018, 2019 წლები  (ქ. თბილისი, - ქ. თბილისი - უზბეკეთი - ქ. თბილისი)

გივი ნადარეიშვილი-საქართველოს ორგზის  ჩემპიონი, ჭიდაობა სამბო , 2016, 2017  წელი (ქ. თბილისი)

ბექა სანაია-საქართველოს ჩემპიონი, ჭიდაობა სამბო , 2016 წელი (ქ. თბილისი)

ანდრო არზიანი-საქართველოს ჩემპიონი, ქართული ჭიდაობა სამბო , 2016 წელი (ქ. თბილისი)

ირაკლი კუბლაშვილი -საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2016-2018  წლები  (ქ. თბილისი- ქ. გორი)

გიორგი მანჯავიძე--საქართველოს ორგზის  ჩემპიონი, კრივი, 2016-2018  წლები  (ქ. თბილისი)

 გოგა წოწონავა-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2016 წელი  (ქ. თბილისი)

თემურ ჯგერენაია-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2016 წელი  (ქ. თბილისი)

სოფიკო აფხაზავა--საქართველოს ორგზის  ჩემპიონი, უშუ, 2016-2019 წლები (ქ.თბილისი, ჩინეთი)

საბა გოგია-საქართველოს ორგზის  ჩემპიონი, უშუ, 2016-2019 წლები (ქ.თბილისი, ჩინეთი)

თამუნა მიქაძე-საქართველოს ჩემპიონი, აკადემიური ნიჩბოსნობა, 2016 წელი  (ქ. ფოთი)

 თამარ რუხაძე-საქართველოს ჩემპიონი, აკადემიური ნიჩბოსნობა, 2016 წელი  (ქ. ფოთი)

ელენე წოწონავა-საქართველოს  სამგზის ჩემპიონი, ჭადრაკი, 2017-2018-2019  წლები  (ქ.  თბილისი- ქ. ბათუმი)

დიანა ლომაია-საქართველოს  სამგზის ჩემპიონი, ჭადრაკი, 2017-2019-2020  წლები  (ქ. ბათუმი, ქ. თბილისი)

საბა ტყებუჩავა-საქართველოს  ოთხგზის ჩემპიონი, კრივი, 2017-2018-2019-2020  წლები  (ქ. ბულგარეთი, ქ. ზესტაფონი, ქ. თბილისი,  ქ. ქუთაისი)

 ირაკლი ჯანელიძე-საქართველოს  ოთხგზის ჩემპიონი, კრივი, 2017-2018-2019-2020  წლები  (ქ. ბულგარეთი, ქ. ზესტაფონი, ქ. თბილისი,  ქ. ქუთაისი)

გიორგი გეგეჭკორი-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2018 წელი (ქ. გორი)

გიორგი საჯაია-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2018 წელი (ქ. გორი)

გენო ხავთასი-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2018 წელი (ქ. გორი)

შალვა საჯაია-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2019 წელი ( გურჯაანი)

ნიკოლოზ სამეევი-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2019 წელი (გურჯაანი)

ლადო ლომაია-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2019 წელი (ქ. თბილისი)

 

გიორგი კვერნაძე-საქართველოს ჩემპიონი, კანოე კაიაკი, 2019 წელი (ქ. თბილისი)

ილია ზარიძე-საქართველოს ჩემპიონი, კანოე კაიაკი, 2019 წელი (ქ.თბილისი)

ლუკა დობორჯგინიძე-საქართველოს ჩემპიონი, კანოე კაიაკი, 2019 წელი (ქ.თბილისი)

 ნიკო ჩაგანავა-საქართველოს ჩემპიონი, მძლეოსნობა, 2020 წელი (ქ.თბილისი)

საბა მარღანია-საქართველოს ჩემპიონი, მძლეოსნობა, 2020 წელი (ქ. თბილისი)

ლუკა ბასარია-საქართველოს ჩემპიონი, კრივი, 2020 წელი (ქ. ქუთაისი)

აკაკი ყალიჩავა-საქართველოს ჩემპიონი, ჭადრაკი, 2020 წელი (ქ. თბილისი)

აღნიშვნის ღირსია ზუგდიდელი მშვილდოსანი ქრისტინე ესებუა, საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი, ევროპისა და მსოფლიოს პრიზიორი, სხვადასხვა შეჯიბრებების გრან-პრის მფლობელი,ლონდონი, რიოს და პეკინის ზაფხულის ოლიმპიადის ლიცენზიანტი.

ასევე აბაშელი ჰოკეისტი გოგონები (2002-2004 წლიანთა ასაკობრივი ჯგუფი) სამგზის ჩემპიონები არიან,2018, 2019,2020 წლები (ბათუმი).

 

ზუგდიდსა და აბაშაში მოქმედებს საცხენოსნო კლუბები

რეგიონში ყოველწლიურად იმარტება სასკოლო  სპორტული ოლიმპიადები.

 

 

 

 

ლაივ კამერაInvest in Samegrelo - Zemo Svanetiპროექტები

პროექტ–დაიჯესტი

ფოტო გალერეა

რეგიონის რუკა

რეგიონული რუკა

სიახლეების კალენდარი

< May 2021 >
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
101112131415
16
17181920212223
24252627282930
31      

ბანერები

საქართველოს პრეზიდენტისაქართველოს პარლამენტისაქართველოს მთავრობარეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო